Resimlerim Hakkında - SEMRA

İçeriğe git

Ana menü:

Resim yaparken kolaj tekniğini kullanarak hazırladığım eskizlerimi bazen emprovize bazen aynısına sadık kalarak tuvale aktarıyorum. Soyut anlatım tarzını benimsediğim resimlerimde yer yer kendi içinde açımlamayı getiren dokular yer almaktadır. Bununla birlikte iç-içe geçmiş renk değerleri çeşitli varyasyonlarla tuval yüzeyine yansımaktadır. Evet, soyut anlatım benim tarzım..

Çalışmalarımda yüzey, doku ve renk ilişkilerinin araştırıldığı bir anlayışın öne çıktığı görülebilir... Çizgi, biçim ve renk değerleri birinci planda yer alıyor. Renk lekeleri ve çeşitli kontrastlar kullanarak enerjik bir hareketlilik ve ritim düşüncesiyle dengeli plastik kurgunun oluşumuna önem veriyorum; çünkü çok renkli, yan yana, üst üste planların ve nesnel görüntülerin giderek eritildiği soyutlamacı bir tavır izlemekteyim. Zaman zaman kullandığım yatay, dikey ve diyagonal çizgilerin resimlerime yeni bir hareket kattığına inanıyorum. Aslında resimlerimi yaparken tek bir çalışma biçimim yok. Atölyem çeşitli malzeme ve farklı tekniği uyguladığım deneysel bir mekân, bu nedenle de birçok eseri değişik şekillerde üretiyorum. Malzemeyi çok seviyorum, her türlü malzemeyi kullanmak hoşuma gidiyor, birbirini tamamlıyor sanki bunlar, ya da bana öyle geliyor. Çoğu da emprovize/anlık, aklıma ne eserse yani... Öyle ki, bazen hüznümü, karamsarlığımı, umutsuzluğumu bazen de neşemi, umudumu ve mutluluğumu renklere yansıtarak dışa vuruyorum. Kimi zaman o renklerin içine yatay, dikey ve diyagonal, bazen de desen tadı veren çizgiler giriyor… Bazen de yaptıklarım birbirine benzemiyor, herhalde ruh halimden olsa gerek… Bazen sanki tüm renkleri kullanmak istiyorum her şeye inat; olaylara inat, hayata inat… Yaşamla kavga ediyorum sanki… Bazen çok kötü bazen iyi çıkıyor resimler… Bazen tüm renkler patlasın, tuvalden fışkırsın istiyorum.

Atölyem benim sığınağım;  burada kitaplarım, boyalarım, tüm malzemelerimle bir bütünüz sanki.. Resim yapmadığım zaman onlarla konuşur gibi kafamda eskizler dolaşır. Bazen projeler geliştiririm kafamda, ama bazen  bir türlü gerçeğe dönüştüremem onları…
Bazen resim yaparken kendimi kanatlanmış gibi hissederim. Evet, şu kesin: gerçekten benim  için atölyem bir sığınak... Atölyemde ben her zaman böyle hissetim kendimi… Hiç resim yapmasam da burada olmak, ama ne olursa olsun olmak benim için çok önemli. Çünkü burası kendimi en fazla iyi ve özgür hissettiğim tek yer.

Aslında ben özgür olmayı seviyorum…
 
Copyright 2015. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön